הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשביל מה?
 
שרי ערמון כבר התרגלה להערות על שאין לה וי כחול בוואטסאפ, אבל היא בטוחה שהבעיה היא אצל אלו שלא משמידים אותו. האח הגדול - גרסת ה"נראה לאחרונה"
מאת שרי ערמון | 03.06.2016
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

חברים רבים שואלים אותי: "שרי, למה אין לך וי כחול? זה מטריף אותנו, תשחררי כבר את ההגדרות". הם כמובן מתכוונים לעדכון הלא החדש בוואטסאפ שמעיד אם קראתם את ההודעה. התגובה שלי תמיד זהה: "פשוט לא בא לי שתדעו ונראה לי שזאת זכותי". כן, אולי זאת תשובה פלצנית וממש לא סקסית בימינו, אבל זאת התשובה האמיתית.

 

לאט לאט הוואטסאפ לוקח לנו את הזכויות הכי בסיסיות שלנו. אם אתה מקליד, יש תיעוד לכך. אם אתה מחובר - יש תיעוד שאתה אונליין. אם יצאת כתוב "נראה לאחרונה". כל כך הרבה מידע שאומנם נראה לנו זעיר, אבל למעשה משמעותי מאוד. וזה למה? כיוון שהוא אומר עליך הרבה: האם סיננת? האם הקלדת ואז התחרטת ומחקת את ההודעה? האם אתה מחובר ומתעלם ספציפית ממני? אתה לא היית כבר שלושה ימים באפליקציה, קרה משהו? הכול בסדר? אתה אולי בדיכאון? אבסורד כמה מידע אפשר לדלות מזה.

 

מחרפן אותנו לא לדעת אם קראו את ההודעה שלנו. מחרפן אותנו לדעת שהבן אדם לא זמין. כחלק מהתקופה שבה אנחנו חיים בה אנחנו רוצים הכול ועכשיו, אנחנו משתפים עם הדבר הזה פעולה באופן מלא, ורק מחכים לדבר הבא, שייתן לנו יותר מיידיות יותר חטטנות ויותר הצצה לעולם של האחר. במקום להתעסק בעצמנו ובחיים שלנו אנחנו מתעסקים בחיים של אחרים. האסקפיזם שלנו. האח הגדול ממש נמצא אצלנו בוואטסאפ. כבר כשהתחיל עניין ה-וי הכחול כולם הבינו שמדובר בתבוסה שלנו אל מול מערכת חטטנית מציצנית וחודרנית. ועכשיו עולה השאלה - מה יותר חשוב, הפרטיות שלי או ההצלחה שלי?

ומה עכשיו? יוצאים מהקבוצה עם הבוס? מחפשים תירוצים? עונים בכוח?
תצלומים : זהר שעוני 

האפליקציה הזו לא עוסקת היום רק בקשרים חברתיים אלא באופן נרחב הרבה יותר. הרי מי מאיתנו לא חבר בכמה קבוצות? במקביל. אחת שמיועדת רק לבוסים, אחת עם בוסים ועם העובדים הזוטרים, והשלישית העובדים הזוטרים בינם לבין עצמם ועוד קבוצות רבות. מעניין לדעת שגם אם אתה מבטל את ה-וי הכחול בהגדרות הפרטיות שלך, בתוך קבוצה הזכות הזאת לצערנו נגנזת. אם אתה חלק מקבוצה, חובתך לשתף איתו פעולה כי ברגע שכולם צפו בהודעה שלך הוא יקפוץ ולהיפך. ולכן גם חברי הקבוצה שאתה סיננת ולא ענית באותו הרגע - ידעו. יותר חמורה היא העובדה שגם אם אין עדיין וי כחול, יש לך את האפשרות לסמן את ההודעה שלך ולדעת בדיוק מי ראה ומי לא. כלומר גם ברמת הזמן אין לך איך לחמוק מזה. אתה כבול מכל הבחינות.

 

ומה עושים עכשיו, יוצאים מהקבוצה עם הבוס? מרשים לעצמנו לא לענות? מחפשים תירוצים? עונים בכוח? זאת נשמעת אולי כמו שאלה טיפשית אבל מדובר בשאלה קיומית שחוזרת לכל אחד מאיתנו בראש. האם אני חייב לענות עכשיו או שמא יתפסו אותי כסנוב? מתנשא? פחדן? האם זה שאני לא ממש זמין ולא עונה מהר, האם המשמעות לכך שפחות ישקלו לקדם אותי לתפקיד הבא?. האם המעורבות שלי מספיק באה לידי ביטוי באותן קבוצות? התשובה לכך תהיה לי חד משמעית כי כמובן שיש עוד גורמים. אבל לאפליקציה הזו יש השפעה כל כך נרחבת בהחלטות האלו. כיום אנחנו לא מסוגלים להתנהל עם הודעות רגילות, הכול חייב לעבור שם ולקבל את האישור של כולם. אנחנו בנויים על ההתכתבויות האלה ופעמים רבות מחליפים אותן במפגשים אמיתיים, בראיונות עבודה, בשיקולים כאלו ואחרים.

 

ומה קורה כשאתה בוחר לצאת מהקבוצה? כאן מתחיל האתגר. איך אתה מסביר מדוע התנתקת. האם זה כי יש שם חפירות? האם זה כי אתה מרגיש שהשפה שמדברים שם היא לא באמת שלך ואתה מרגיש לא שייך? האם יש לך בעיות מהבית?. יציאה מקבוצה תמיד מסומנת כמשהו שלילי. ויתר על כן, יציאה מהקבוצה באפליקציה מסמנת גם יציאה מהקבוצה בחיים האמיתיים. במילים אחרות, אם אתה לא מוכן להתכתב איתנו בתוך הקופסה החשמלית הזאת, אל תפנה אלינו כשאתה רואה אותנו.

 

ולחשוב שבהתחלה עוד התלהבתי. הספיקו לי רק כמה ימים עד שהבנתי את המשמעות ואת תפיסת עולם שזה מביא איתו. מדובר כאן בשאלה פילוסופית קיומית הרבה יותר גדולה מהאייקו. מהי התכלית שלנו בעולם? מדוע כל כך חשוב לנו לרצות את האחר? למה אנחנו מעדיפים קופסה חשמלית על פני חיבוק אנושי? ו... השאלה הכי חשובה כאן שטרם נשאלה - למה בעצם בחרו דווקא בצבע כחול?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©